Rastliny

Vplyv a symbolika stromov a krov

Agát– v židovsko-kresťanskej tradícii bol symbolom nesmrteľnosti, z tvrdého agátového dreva sa budovali aj izraelské svätostánky

Akácia – podporuje kontinuitu myslenia a jednania. Pomáha dosahovať ciele, no môže doviesť aj do stavu, kedy sa človek priveľmi upne na svoj cieľ.

Albízia – pod jej vplyvom si človek vytvára hrošiu kožu.

Akébia – podporuje emocionálnu flexibilitu.

Arália – Pomáha vyhýbať sa nehodám detí, napomáha včas rozpoznať nebezpečenstvo.

Baza – nám pomáha povedať to, čo si netrúfame povedať.

Bambus – podporuje rozvoj a rast, je symbolom dlhovekosti a nezlomnosti. Dáva pocity mladosti, sviežosti, bezprostrednosti a prirodzenosti. Priaznivé je, keď rastie blízko domu.

Bambus záhradný – fargesia – prináša nový závan do oblasti citov a nové nápady.

Pseudosasa japonica – podporuje aktivity v počiatočnej fáze.

 

Bodliak – sa vo východnej mytológii objavuje ako symbol dlhovekosti pretože sa dokážu dokonale brániť, sú veľmi odolné a po odrezaní si dlho udržia svoj tvar.

Beztŕňovec dvojdomý – podporuje predstavivosť tak, že aj malé veci sa môžu zdať veľké.

Brečtan – niekedy sa používa ako symbol vernosti, najmä v kresťanskom umení, nielen preto že je popínavý, ale aj preto, že je vždyzelený. Okrem toho je aj symbolom plynúceho času. Podporuje sebavedomie, a necháva človeka žiariť vlastným svetlom.

Breza -  má prisúdenú silu napomáhajúcu vnútornému obnoveniu mladosti. Liečivé účinky brezy spočívajú v rozprúdení energie, odstraňovaní nechutenstva, úzkosti, skľúčenosti, depresií a v upokojení nervovej sústavy. Podporuje látkovú výmenu, zmierňuje artritídu, dnu a lieči kožné ochorenia. Breza prináša ľudskému duchu inšpiráciu a odplavuje nánosy z duše aj tela. Prináša dobré myšlienky; oslobodzuje od strachu, hnevu a zlosti; podporuje prijatie samých seba a nadväzovanie dobrých kontaktov s ľuďmi

Buk -  sa považuje za magického nositeľa života. Má čarovnú silu. Tento strom veľmi silno pohlcuje bolesti hlavy a migrény. Jeho energia vyjasňuje myšlienky, podporuje tvorivého ducha a duševnú prácu. Vedie k väčšej tolerancii a pozitívnemu prístupu k svetu. Pomáha pri psychosomatických problémoch, ktorých príčina tkvie v emocionálnych blokoch. Lieči strach a neistotu; prináša vnútornú pohodu, príjemné myšlienky a vieru v zmysel života; podporuje sebadôveru a dodáva odvahu; zostruje inteligenciu a úvahy

Borovica - významovo prináša splodenie ohňa a zároveň premenu zámeru na skutky. Posiľňuje pľúca a podobne ako ostatné ihličnaté stromy dodáva životnú energiu, radosť, odčerpáva smútok a výčitky svedomia. Taktiež zahrieva srdce a uľahčuje odpúšťanie. V Číne symbolom dlhovekosti. Podporuje odolnosť, stálosť a schopnosť prispôsobiť sa, no nestratiť svoj cieľ.

Borievka – dodáva silu v pokračovaní začatej činnosti.

Bršlen – prináša dobrú energiu pre rodinný život. Pomáha rýchlo nadväzovať nové kontakty.

Buxus – podporuje duchovný potenciál, ak je veľmi blízko domu, môžu byť obyvatelia opatrnejší.

 

Céder – podporuje schopnosť premyslieť rozhodnutia, ktoré sme urobili a vyvodiť z toho nové závery.

Cesnak – v Európe sa už dlhé stáročia považuje za rastlinu so zázračnou, ochrannou mocou. Cesnakové vence sa vešali do domu a mali za úlohu odohnať zlo, búrku, hadov a upírov.

Cezmína – je vždyzelená rastlina, ktorá sa používala počas sviatkov ako symbol nádeje uprostred zimy. Táto symbolika nadobudla nový zmysel v kresťanskej analógii medzi jej pichliačmi a červenými plodmi, a Ježišovým utrpením. Preto je v kresťanstve jednou z najdôležitejších dekorácií. Zrovnáva myšlienky a vedie k logickému jednaniu. Dodáva záhrade ľahkosť a vzdušnosť.

Cyprus – je ponurý strom, známy svojou dlhovekosťou. Čím je starší, tým je tmavší. Jeho silueta je nehybná a dôstojná a pravdepodobne preto sa stal pohrebným stromom Stredomoria, hoci niektoré jeho odrody vyjadrujú pozitívne spojenie s nezničiteľnosťou. Pre Hádesa a Pluta bol posvätným stromom a v kresťanskej tradícii symbolizuje žiaľ .Pomáha uviesť rozum a cit do stavu harmónie.

Cypruštek – pomáha prekonať veci z minulosti a nechať vzniknúť niečo  nové.

Citrusy -  citrónovník – napriek nepríjemným skúsenostiam pomáha doviesť veci do konca. Jinovým ľuďom pomáha zabudnúť na negatívne emocionálne zážitky.

  • Limetka – pomáha prekonať staré pravidlá.
  • Mandarinka – pomáha prepojovať vitalitu a harmóniu vo vzťahoch.
  • Pomaranč – podporuje dobré vykonávanie každodennej a pravidelnej práce.

 

Datľová palma – jej krása je dôležitým mužským symbolom na strednom východe a v arabskom svete je Stromom života. V Číne bola ženským symbolom úrodnosti. Umožňuje s kľudnou a veselou mysľou prežiť aj nepríjemné situácie.

Drieň – (cornus) – pomáha elegantne predniesť alebo predstaviť svoje zámery a argumenty.

Dub –predstavuje dlhovekosť, múdrosť a silu. Naši predkovia ho považovali za strom súdu a umenia. Symbolizuje neustály pohyb. V celej Európe symbolizuje dlhovekosť, silu a moc. U človeka povzbudzuje premýšľanie nad sebou samým a po vyčerpávajúcej chorobe dokáže dodať stratenú energiu.

Duglaska tisolistá – pomáha odstraňovať aj ten najväčší strach.

Eukaliptus – zlepšuje emocionálnu vnímavosť, človek vie rozpoznať aj jemné náznaky svojho okolia.

 

Fazuľa – podobne ako iné plodiny s početnými semenami je fazuľa v niektorých kultúrach symbolom úrodnosti. Je nositeľom mužského sexuálneho významu a v Indii a Japonsku sa používala ako ľudová ozdoba. V Japonsku sa fazuľa rozsýpala po dome, aby odohnala búrku a zlých duchov.

Figovník – veľmi významný symbolický strom úrodnosti. Na strednom východe bol pre ľudí veľmi dôležitým zdrojom potravy a uctievali ho podobne ako strom života, najmä v Egypte, kde bol posvätný pre matku a nebeskú bohyňu Hathor a Nut. Podľa islamskej tradície sú figovníky stromami maximálnej túžby, na ktoré sa v raji zabudlo a nik sa ich nedotkol. V Indii sa spájajú s tvorivou silou Šivu a Višnua. Sexuálny symbol môže predstavovať ich mliečna šťava aj listy, ktoré majú zvláštny tvar a môžu prikryť mužské genitálie. Druh figovníka banyan má množstvo vzdušných koreňov a v Indii je posvätným symbolom úrodnosti. Symbolika úrodnosti pokračuje aj v rímskej tradícii, kde figovník je strom pod ktorým boli dojčení Romulus a Remus a je súčasťou vegetácie boha Bakcha. Podporuje pozitívny životný postoj.

Gaultéria – (gautheria) – podporuje schopnosť preskúmať a spracovať nové a neznáme oblasti.

Gaštan – pomáha uvedomiť si svoje kvality a prináša zdravé sebavedomie.

Granátovník – prináša úspech, ktorý však musí pomaly dozrieť. V Stredomorí plody so šťavnatou dužinou a mnohými jadierkami symbolizujú veľa detí. Podľa čínskej budhistickej tradície je granátové jablko jedným z troch požehnaných ovocí.

Ginko – v Číne symbolizuje nesmrteľnosť, bolo vraj najstarším stromom zo všetkých a prežilo bez zmeny až do dnešných čias. Pestoval sa v blízkosti chrámov. Podporuje nadšenie pre nové nápady, umožňuje prekonať hranice určené ostatnými alebo samým sebou.

 

Hloh – používal sa pri výzdobe na rímskych svadbách a neskôr sa v Európe zaužívalo, že tento kvet ochráni cudnosť. Podporuje emocionálnu odolnosť.

Hrab – pomáha samostatne sa rozhodnúť.

Hrozno – na kresťanských hroboch sú strapce hrozna symbolom spasenia a vykúpenia. Symbolické spojenie medzi hroznom a božím požehnaním je veľmi staré. V Biblii je výhonok révy s hroznom prvým symbolom, že sa Izraelci dostali do Zasľúbenej krajiny. Kresťanstvo tento symbol zdedilo a dodalo mu nový význam, spájajúc Ježiša s vínom a víno s jeho posvätnou krvou.

Hruška – toto ovocie je symbolom lásky a je spojené s Afroditou (Venušou). Sexuálnu symboliku nadobudla pravdepodobne pre svoj hladký, okrúhly tvar, veľmi nápadne pripomínajúci ženské prsia a panvu. Strom posilňuje duchovnú vitalitu aj vo vysokom veku.

Huby – sú nezvyčajným symbolom dlhovekosti v Číne, pravdepodobne pre svoje halucinogénne vlastnosti po konzumácii určitých druhov, ktoré mali podľa legiend zázračnú moc. Podľa čínskych legiend sú huby potravou nesmrteľných.

 

Imelo – má žlté kvety a biele plody sa objavujú uprostred zimy. Už v dávnoveku sa považovalo za symbol plodnosti a potencie, najmä ak rástlo na dube. Pre Druidov malo žensko-mužský význam, šťava z plodov symbolizovala semeno. Tieto staré keltské predstavy sú pravdepodobne východiskom moderných zvykov bozkávať sa pod vetvičkou imela. Kelti považovali imelo tiež za liek pôsobiaci proti neplodnosti a protijed v prípade otravy.

Jabloň – je odpradávna symbolom sexuálnej slasti, pretože jeho jadierka plodu sa podobajú na ženské genitálie. Podporuje schopnosť presadiť sa.

Jahoda – sladká, s jasnočervenou dužinou a tvarom pripomínajúcim srdce sa objavuje ako symbol zmyselnej lásky.

Jalovec – symbolizuje stálosť a toleranciu.

Jarabina – podporuje úspech dosiahnutý sústavnou prácou.

Javor – podporuje dosiahnutie určitého postu. Jangovým ľuďom pomáha nájsť rovnováhu medzi vlastnými predstavami. Jinovým ľuďom pomáha upevniť postavenie v spoločnosti.

Jedľa- rozvíja vôľu človeka k životu, zásobuje nás životnou energiou a prináša chuť do každodenného bytia. Posilňuje intuíciu a jej liečivá energia podporuje prekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdcové ťažkosti a bolesti hlavy. Dym z jedľového ihličia čistí atmosféru. Podporuje sebaovládanie a tíši emócie; pomáha nám lepšie pochopiť samých seba; uľahčuje vyjadrovanie citov.

Jelša  - je životnou bojovníčkou a v mnohých príbehoch vystupuje ako strom duchov a strašidiel. Rastie v oblasti medzi zemou a zurčiacou vodou. Preto vraj poukazuje na rozdielnosť medzi jemno hmotným a hmotným svetom. Jelša je strom, ktorý najviac podlieha vplyvu mesačného svetla. V jej blízkosti sa posilňujú spiritualistické schopnosti. Veľmi dobre vplýva na frigidné, čiže „chladné“ ženy, pretože povzbudzuje ženské, materské impulzy, zmyselnosť a odstraňuje emočné bloky v tejto oblasti. Ochraňuje pred rýchly prispôsobením sa spoločenských požiadaviek, podporuje emocionálnu nezávislosť.

Jaseň - spojuje všetky úrovne života. V dávnych dobách sa plamene hranice z jaseňového dreva pokladali za posvätné. Sila jaseňa rozvíja vôľu a prebúdza v človeku mystickú silu. Povzbudzuje funkciu pečene, obličiek, zmierňuje horúčku, nachladnutie a obyčajným dotykom môže hojiť i rany. Pomáha spojiť moc a silu človeka s flexibilitou a schopnosťou prispôsobiť sa.


Karagana – vďaka dobrým a skorým nápadom, je človek vždy o krok v pred.

Kalikant – človek, je schopný ak je to nutné, stiahnuť sa do úzadia.

Kalina – umožňuje úspešne vyviaznuť aj zo zdanlivo neriešiteľnej situácie.

Klerodendron – oslobodzuje od ťaživej mysli.

Klívia – pomáha sa pozerať na veci zo ženskej stránky.

Krásnoplod – (callicarpa) – obohacuje emocionálnu hodnotu priateľstva.

Krídlatec – chráni pred vonkajšími negatívnymi emóciami.

Kosatec – má mečovité listy, podobne ako gladiola, a niekedy sa objavuje na maľbách Panny Márie, aby vyjadril ostrú bolesť Ježišovho utrpenia a smrti, ale aj Máriinho žiaľu.

Kručinka – pomáha dosahovať rovnováhu medzi vlastnými záujmami a záujmami rodiny. Napomáha k lepšej povesti rodiny.

Kukurica – bola symbolom plodnosti už v dávnych tradíciách. Napríklad domorodé kmene v Peru a Severnej Amerike vyrábali ženské ikony z kukuričného šúpolia.

Kustovnica čínska – umožňuje rozlišovať medi tým čo je dôležité a čo nie.

 

Láskavec – odolná kvitnúca rastlina, bol častým motívom na gréckych hrobkách ako symbol nesmrteľnosti. Počas čínskeho sviatku na počesť Mesiaca sa symbolicky ponúkal mesačnému králikovi s tým istým významom.

Lespedeza – podporuje ľudí nechať si city pre seba. Ak je blízko domu, obyvatelia sa sústredia na to, čo je dôležité, alebo naopak, priveľmi zdôrazňujú nepodstatné veci.

Lieska – má uzemňujúcu a ukludňujúcu funkciu. Môže priviesť k blahobytu emocionálne nezaťažený vzťah.

Lipa – pomáha udržať si vlastnú nezávislosť, nestratiť hlavu a objektívne zhodnotiť situácie.

 

Magnólia – podporuje schopnosť vidieť trvalú hodnotu vo veciach, aj dávno minulých.

Mahónia – podporuje racionálne vysvetlenie emocionálnych otrasov.

Mandľa – má odpradávna spojenie s reprodukciou, pretože šťava vytlačená z nej pripomína semeno. Odtiaľ pochádza aj stredoveká povera, že žena môže otehotnieť, ak bude spať s mužom pod mandľovníkom. Mandľovníky a mandle sú najmenej 10 krát zmieňované v biblii. Napríklad v Starom zákone v knihe Genesis (43:11) sa plody mandľovníka uvádzajú ako jedno z najlepších ovocí. Kvety mandľovníka boli údajne i modelom pre menorah, sedemramenný židovský svietnik. Pre kresťanov boli mandľové ratolesti symbolom nepoškvrneného počatia Panny Márie a na zobrazení Madony s Ježiškom bývajú často v pozadí kvety mandľovníkov.

Mandragora – táto rastlina z oblasti Stredomoria podobná zemiaku sa v medicíne už v dávnych časoch používala na prečistenie organizmu, ako antispazmatikum a narkotikum. Jej korene majú vidlicový tvar a trochu pripomínajú ľudskú bytosť, a tak sa predpokladalo, že mandragora môže uľahčiť otehotnenie.

Moruša – dodáva silu chrániť sa pred vonkajšími vplyvmi.

Myrta – je voňavý vždyzelený krík, ktorý voľne rastie v oblasti stredozemného mora a často sa z nej vijú vence víťazov. V Grécku bola symbolom šťastia a často sa v tomto význame používala počas svadobných obradov a pri oslavách narodenia dieťaťa.

Muchovník – aljašská čučoriedka – podporuje pozitívny životný postoj, dynamiku tvorivých síl a radosť z kreativity.

Nátržník – podporuje duševnú schopnosť projekcie, ekonomicky využiť vlastné sily.

 

Obilie – bolo symbolom znovuzrodenia vo všetkých oblastiach, závislých od pestovania pšenice, jačmeňa, kukurice a iných plodín. Gréckou bohyňou plodnosti zeme a roľníctva bola Demeter, ktorá sa často zobrazuje s obilnými klasmi v ruke. Pšenica a obilie sú dôležitým symbolom obnovy aj pre kresťanov.

Olivovník – považoval sa za spoľahlivý zdroj potravy. Hovorí sa, že sama Aténa, patrónka Atén, odmenila mesto týmto stromom. V starobylom Ríme nevesty nosili olivové listy ako symboly cudnosti. Pomáha ľahšie sa priblížiť k starým pocitom.

Orgován – vedie k duchovnej čistote, chráni myšlienky pred negatívnymi emóciami.

Orechové stromy – keltské príbehy o múdrom lososovi vravia, že sa živil lieskovými orieškami, ktoré spadli do vody zo stromu poznania. Lieska je len jeden z kríkov, ktorých plody sú spojené s múdrosťou alebo schopnosťou predpovedať. Žalude, mandlevlašské orechy nesú tú istú symboliku pravdy skrytej pod tvrdou škrupinou. Napomáha započúvaniu sa do seba a získaniu pocitu vnútornej slobody; posilňuje angažovanosť a rozvíja zodpovednosť; dodáva odvahu a silu hájiť si vlastné rozhodnutia a názor

Ostružina -  podporuje emocionálnu schopnosť vedieť sa rozdeliť. Ak je veľmi blízko domu, môžu obyvatelia dávať viac než majú.

Osmantus – pomáha zbaviť sa starých záležitostí.

 

Pagaštan – pomáha usporiadať myšlienky, podporuje emocionálnu náklonnosť k druhým.

Papraď – pomáha pri „prepínaní“, odvádza do iného sveta.

Paradajka – ktorú priviezli do Európy z Južnej Ameriky Španieli bola považovaná za afrodiziakum a nazvali ju rajským jablkom

Paulovnia – posilňuje kontrolu nad vlastnými citmi.

Photinia – pomáha vyslovovať vlastné myšlienky a priania. Krásny živý plot.

Pasmrekovec – človek si uvedomuje svoje kvality a na tom sa zakladá jeho sebavedomie.

Pivónia – typicky ženský kvet, v Japonsku bola svadobným kvetom znamenajúcim plodnosť. Známy je aj mýtus o liečiteľovi Apolónovi, ktorý prepožičal zázračnú moc pivónii a tento kvet bol po ňom aj pomenovaný. Korene, semená a kvety pivónie sa používali v anglickej medicíne už v 17. storočí. V Číne je symbolom dokonalej krásy a považuje sa za kráľovský kvet. Kultivuje myslenie a tlmí negatívne emócie.

Pomaranče – sú symbolom šťastia , bohatstva a plodnosti v Číne, kde sa toto ovocie tradične jedáva na druhý deň čínskeho nového roka. Pomaranče sa tu odpradávna spájajú s luxusom a keďže pripomínajú slnko, môžu byť „zlatými jablkami“ o ktorých sa hovorí v gréckej mytológii. Tie údajne strážil drak na rajskom Ostrove požehnaných. Pomaranč je aj dávnym symbolom lásky a niektorý umelci ho zobrazujú ako rajské ovocie namiesto jablka.

Platan – vo FS patrí k najviac extrovertným rastlinám. Umožňuje preniknúť a začleniť sa do nejakej skupiny.

 

Rakytník – podporuje telesnú vitalitu a kondíciu.

Rododendron – vedie k zlepšeniu kvality života pomocou zhodnotenia vonkajších okolností.

 

Sekvoja – pomáha prekonávať hranice vlastného myslenia.

Sibírsky ženšen – zlepšuje telesné pocity, prispieva k elegancii a pôvabu pohybu.

Slezovec – umožňuje zostať napriek nepriaznivým okolnostiam šťastným.

Slivka – je v Číne symbolom manželského šťastia a dlhovekosti. Jej pozitívna symbolika vznikla preto, že je jedným z „troch priateľov zimy“ spolu s borovicou a bambusom. Pôsobí na emócie, z obyčajných situácií dokáže spraviť niečo neobyčajné.

Strom života – mýtický strom života alebo sveta mal korene v podsvetí a vyrastal vysoko do nebies. V mnohých tradíciách sa stal symbolom jednoty vesmíru, ustavičnej obnovy a dynamickej výmeny medzi duchovným a materiálnym, zemou a nebom. V tomto význame sa ústredným prvkom tejto mytológie stal obrovský jaseň, v škandinávskej mytológii nazývaný Yggdrasil. Animisti veria, že stromy sú živé duše. Podobný náznak nachádzame aj pri rozrastajúcom sa strome, ktorého konáre predstavujú vývoj a úsilie dostať sa vyššie. Niekedy je strom života zobrazený naopak, pričom jeho korene hľadajú duchovnú potravu v nebi a vedú ju dolu na zem. Vznešený céder u Sumerov a ovocný Figovník v Egypte ako stromy života symbolizovali vieru, že ľudské pokolenie môže zo svojho prirodzeného stavu vyvinúť až na božský.

Sosna - borovica - Pomáha pri únave, preťažení a oslabení organizmu. Vzbudzuje chuť do života, dodáva radostnú energiu do srdca a na konanie; spôsobuje, že naše myšlienky sa stávajú čistými a plány zreteľnými

Smrek  - symbolizovalo zjednotenie nebeských a zemských síl. Opradený temnými spomienkami na tzv. „stĺp života“, umožňoval šamanom pohyb éterického tela v rôznych dimenziách za účelom sprostredkovania hlbšieho spojenia medzi ľuďmi, bohmi a duchmi. Energetické vyžarovanie smreku prispieva k prečisťovaniu ľudskej aury od nižších pudov, čistí srdce a prináša mu zdravý a usporiadaný pocit. Podporuje nezávislosť, veľký strom blízko domu môže naznačovať jednotvárnosť a monotónnosť v myslení a jednaní.

Šalvia – prejasňuje a pôsobí povzbudivo na fyzické telo

Šípkovec – (rhodotypos) – pomáha vyhnúť sa bludným cestám a zísť na scestie.

Štedrec – človek je schopný doviesť veci až do konca - STROM

 

Tavoľa kalinolistá – podporuje dobrú náladu a robí človeka nezávislým na mienke druhých.

Tis  - bol považovaný za posvätný strom - vládcu duší. Takmer vo všetkých európskych kultúrach tis znamenal príchod smrti a rástol predovšetkým na cintorínoch. Tis chráni človeka pred temnými vplyvmi, ale vyvoláva aj spomienky na minulú existenciu. Pozor, odvar z tisu je prudko jedovatý! Vytvára podmienky k predvídaniu. Oslobodzuje od tieňov minulosti. Nehodí sa veľmi do blízkosti domovov.

Topoľ – pomáha pri učení.

Trojpuk – chráni pred nepravdivým úsudkom, pomáha cielene sa brániť pred falošným obvinením.

Trubač – je vhodný pre ľudí, ktorí si málo veria. Podporuje britký, vtipný humor, ktorý nezraní ostatních.

Tuja – umožňuje optimálne využitie síl, odhadnúť koľko toho ešte vydržíme.

 

Útesovec – (ulex) – zabraňuje tomu, aby bol dlhodobý vzťah jednotvárny.

Vavrín - žuli Gréci ako liek pôsobiaci proti moru a spájali ho s nesmrteľnosťou. Gréci odmeňovali voňavým vavrínovým vencom víťazov v atletike, básnikov a hudobníkov na hrách Pýtie, venovaných Apolónovi, ktorý údajne použil túto rastlinu na seba očistu v tesálskom hájiku Tempe, keď porazil hada Pytóna tisíckou šípov. Apolónova sláva sa dostala až do Delf a vavrínový veniec postupne nahradil olivový, petržlenový a píniový, ktoré mali tú istú symboliku, ale boli spojené s inými bohmi. V Číne vavrín súperí s broskyňou zo stromu nesmrteľnosti. Chráni pred stratou moci, umožňuje udržať si dosiahnutú pozíciu.

Vinič – je v náboženstve, mýtoch a umení symbolom úrodnosti a zdrojom potravy. Ak sa vrátime k tradíciám stredného východu, tento symbolický význam mal už v strom zákone, kde je symbolom požehnania vyvolených ľudí. Ako znak plodnosti je spojený tak so starobylým bohom poľnohospodárov v Mezopotámii, ako aj s klasickým Dionýzom a Bakchom. Tá istá symbolika sa objavuje v egyptskom umení, kde sa motívy viniča spájali s vegetáciou boha Ozirisa. Podporuje rýchly rast, do záhrady vnáša silu.

  • Pavinič – podporuje dobrú povesť a reputáciu.

Voskovka – chráni citlivé emócie pred vonkajšími vplyvmi.

Vŕba  - je charakteristická tým, že nesie vyššie vedomie o živote a smrti. Vŕbový prútik mal v dávnej minulosti zvláštny účinok, predovšetkým vo forme uzatvoreného magického kruhu. Trikrát omotaná vŕbová slučka sa kládla na hrdlo odsúdených. Melanchólia vychádzajúca z vŕby pripomína citlivým ľuďom pominuteľnosť pozemského života. Posilňuje pocit zodpovednosti za vlastnú osobu a etiku. Upokojujúco pôsobí hlavne na tých, ktorí prežívajú sklamanie, vnútorný chlad, nenávisť a nemajú dostatok odvahy. U ľudí so silným charakterom posilňuje liečiteľské schopnosti.

Vtáčí zob – podporuje živú komunikáciu.

Wistéria – vnáša do záhrady kľud, mier, pôvab a krásu. Podporuje vnímanie problému bez komplikácií.

 

Zimolez – podporuje jednanie „ tu a teraz“

Zlatý dážď – nabáda k lepšiemu využitiu vlastných schopností.

Zmarilka – zabraňuje pochybovať o dobrých nápadoch a predstavách. KER al. STROM

Zvonkovec – (enkianthus) – podporuje schopnosť obrátiť nejakú záležitosť na pozitívnu stranu.

Uložiť

Zdieľanie