Interiér

Hlavný vchod

Hlavný vchod

Vchodové dvere

Vchodové dvere sú z pohľadu Feng shui veľmi dôležité. Považujú sa za „ústa domu“, ktorými vstupuje energia Cchi. Od kvality vstupujúcej energie záleží ,či domom bude prúdiť priaznivá a harmonizujúca energia Chi. Vchodové dvere sú spojovacím prostriedkom medzi vnútorným a vonkajším svetom, ukazujú, kto sme a ako komunikujeme so spoločnosťou.

Dobre umiestnené vchodové dvere sú predzvesťou šťastia, zdravia a dlhovekosti.

Ideálne je ak sa vchodové dvere nachádzajú v priaznivom smere otca rodiny, pod vplyvom prospešných kozmických energií.

Okolie

Má na vchodové dvere veľmi významný vplyv. Priamo pred vchodovými dverami by ste nemali mať nič, čo blokuje energiu ako napríklad veľký strom alebo pouličnú lampu. Ak sa pozriete na svoje vchodové dvere z vonka, mali by ste vidieť rovnováhu, pekne a lákavo upravený priestor pred dverami, s dostatkom svetla.

Veľkosť

Vchodové dvere majte primerane veľké vzhľadom k domu. Malé dvere, môžu narobiť problémy v medziľudských vzťahoch, priveľké dvere zas oslabujú financie a prosperitu. Hlavné dvere by mali byť najväčšie a najmasívnejšie. Malo by byť jasné, že sú to hlavné dvere domu.

Vzhľad

Farbou aj vzorom by mali  korešpondovať s príslušnou svetovou stranou, tak môžete  pritiahnuť čo najlepšiu energiu do Vašich domovov. Ak Vaše dvere zanikajú, sú nevýrazné, zvýraznite ich rastlinami po stranách dverí. O rastliny v blízkosti dverí sa pravidelne starajte. Suché rastliny, ošarpané predmety, odpadkové koše, ostré hrany budovy, roh susedovej strechy ale aj popraskaná farba, vŕzgajúca a hrdzavá kľučka, to všetko ovplyvňuje kvalitu vstupujúcej energie Cchi.

 

Orientácia dverí

Vzhľad dverí

priaznivé pre kua

východ, juhovýchod

Drevené, hladké alebo s vysokým obdĺžnikovým vzorom. Farba zelená, modrá, čierna, lakované alebo morené drevo. Hodia sa k nim rastliny.

1,3,4,9

juh

Drevené, plastové, hladké alebo s vysokým obdĺžnikovým vzorom. Farba zelená, červená, lakované alebo morené drevo. Hodia sa k nim rastliny aj lampy

1,3,4,9

juhozápad

Plastové, hladké so štvorcovým vzorom. Vo farbách zeme, prípadne  biela. Vhodným doplnkom je kameň, keramické sochy alebo kvetináče.

2,5,6,7,8

západ, severozápad

Drevené alebo kovové v bielej alebo sivej farbe. Vhodným vzorom sú štvorce, oblúky, kruhy a ovály. Najvhodnejším doplnkom je kameň, keramika alebo kov.

2,5,6,7,8

sever

Kovové, plastové prípadne drevené v bielej, sivej, čiernej alebo červenej farbe. Vhodným tvarom sú oblúky, kruhy a ovály. Hodí sa k nim kov a sklo.

1,3,4,9

severovýchod

Plastové, hladké so štvorcovým vzorom. Vo farbách zeme, prípadne  biela alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom je kameň, keramické sochy alebo kvetináče.

2,5,6,7,8

 

Predsieň

Predsieň je prvou miestnosťou, ktorú po príchode domov uvidíte. Všetko čo sa v tejto miestnosti nachádza, silno ovplyvní Vaše podvedomie a náladu.

Predsieň udáva tón celému domu, mala by byť jasná, priestranná a dobre osvetlená. Ak bude jej farba tmavšia ako ostatné miestnosti – byt bude pôsobiť svetlým a priestranným dojmom. Ak bude jej farba oveľa svetlejšia ,ostatné miestnosti budú pôsobiť tmavšie. Pri výbere farby je potrebné brať do úvahy aj veľkosť predsiene, jej polohu a kozmické energie.

Nábytok a zariadenie

Predsieň by ste mali mať priestrannú s dostatkom úložného priestoru, dobre osvetlenú a voňavú. Miestnosť preplnená nábytkom, s rohmi mieriacimi na dvere, rozhádzanými topánkami, vytvára prvý stres pre Vaše podvedomie a blokuje tok Cchi hneď pri vstupe. Zariaďte predsieň tak, aby korešpondovala s ostatnými miestnosťami bytu. Ak tu bude viac dekorácií ako kdekoľvek inde, môžu ostatné miestnosti pôsobiť prázdno. Ak ich tu bude najmenej, môžu ostatné miestnosti pôsobiť preplnene.

 

Oproti vchodovým dverám

Nikdy nedávajte zrkadlo, odráža vstupujúcu energiu späť.

Nepriaznivé je aj okno, druhý východ  alebo schodisko oproti vstupným dverám. V takom prípade okno zastrite závesom, na parapet umiestnite vyššie predmety alebo pred okno postavte vyšší kvet. Medzi vstupné dvere a druhý východ alebo schodisko, umiestnite skrinku, kvet, paraván alebo niečo, čo odkloní tok Cchi .

Na stenu oproti dverám si umiestnite symbol ochrany alebo pekný harmonický obrázok. Ak je stena priveľmi blízko, pôsobí to stresujúco a ochromujúco. V takom prípade na ňu zaveste priestorový obraz, ktorý Vás bude „pozývať“ dnu.

 

Po predsieni prichádza prvá miestnosť, ktorá má na Vás významný vplyv. Ak ako prvú vidíte:

  • kuchyňu, bude pre Vás dôležité stravovanie, nadmerné výdavky za varenie, možné sú problémy s hmotnosťou
  • pracovňu, bude vo Vašom živote dominantná práca a vzdelanie, veľa času strávite prácou
  • detskú, Vašej rodine budú dominovať deti, ich priania a túžby
  • obývačku, je to najideálnejšie usporiadanie pre rodinný život, ktorý sa stáva najdôležitejší, nabáda k pohode a uvoľneniu
  • spálňu, bude pre Vás dôležitý hlavne oddych a odpočinok, po príchode domov sa môžete cítiť unavenejší
  • hosťovskú, to predstavuje silnú orientáciu von, môžu Vás veľmi ovplyvňovať názory druhých.

Zdieľanie