Interiér

Detská izba

Detská izba

Kráľovstvo detí

Je miestom, ktoré prispieva k rozvoju osobnosti dieťaťa. Jednoduchá a útulná detská izba, so symbolmi vyjadrujúcimi záujmy dieťaťa, necháva priestor k rozvoju jeho predstavivosti. Stretávame sa tu s dvoma činnosťami hrou a spánkom, ktorým by sme mali detskú prispôsobiť. Mala by podporovať ich kreativitu a tvorivosť no zároveň poskytnúť istotu a bezpečie pre plnohodnotný spánok.

Nábytok

By mal umožniť dostatočný priestor na pohyb. Najvhodnejší je svetlý a ľahký nábytok. Deti s tmavým a ťažkým nábytkom môžu byť náchylné na poranenia a zlomeniny kostí, trpieť obmedzeniami, pretože podvedome bojujú proti pocitu stiesnenosti, a neúnosnej miere záťaže.

Nábytok prispôsobte výške dieťaťa aby sa učilo samostatnosti a formovalo sa jeho sebavedomie. Deti veľmi rýchlo rastú, rovnako s nimi a ich potreby a nároky. Myslite na to, už pri výbere nábytku, aby mohol rásť spolu s Vašim dieťaťom.

Poloha

Najvhodnejšou orientáciou detskej izby je východ. Poskytuje najviac slnečného svetla a sviežej energie. Výnimkou sú hyperaktívne deti, ktorým viac prospeje detská v západných smeroch.

Farba

Výber farby a doplnkov by ste mali nechať na dieťati. Ak si dieťa vybralo farby, môžete zvoliť odtiene a zafarbenie tak, aby zodpovedali osobnosti dieťaťa - studené odtiene, aby vyvážili aktívne dieťa a jasnejšie odtiene aby stimulovali introvertné alebo pasívnejšie dieťa.

Farby  kobercov a stien by mali súvisieť s prvkom jeho obyvateľa, hlavne v detských izbách, by bolo vhodné aby sa farby vzťahovali k prvku, ktorý v cyklu bezprostredne predchádza prvku daného dieťaťa.

V detskej izbe je zvlášť dôležité aby boli všetky prvky zladené a vyvážené. Farby by mali spolu ladiť podľa cyklu 5 prvkov. Ak sú v deštruktívnom cykle je potrebné ich vyvážiť.

Napríklad modrá, v kombinácii so sýto žltou alebo oranžovou pôsobí navzájom v deštruktívnom cykle. Na vyváženie potrebuje drevený vysoký nábytok, zelenú farbu, zvislé pásiky alebo veľa rastlín. Ohnivé farby v kombinácii s bielou potrebujú na vyváženie nižší nábytok, koberce, vankúše a závesy, veľa textílií, matracov a mäkkých vecí.

 Posteľ

Posteľ umiestnite do pozitívneho smeru dieťaťa, tak aby čelo postele bolo chránené stenou a dieťa malo dobrý výhľad na izbu a dvere. Pozícia sily sa nachádza čo najďalej od dverí.  Menšie deti by mali mať posteľ chránenú dvoma stenami, dáva im to väčší pocit istoty. Nad posteľ nikdy neumiestňujte ťažké predmety ani police s knihami. Zaťažuje to podvedomie dieťaťa, keď je najzraniteľnejšie.

Posteľ by nemala stáť nad garážou, pri stene s vodným potrubím a nad šporákom!

Zariadenia

Televízory, rádiá a podobné zariadenia, nepatria do miestností kde sa spí, ani do ich blízkosti. Vytvárajú takzvaný elektro-smog, ktorý narúša pokojný spánok dieťaťa. Ak už v izbe takéto zariadenie máte, dajte ho čo najďalej od postele. Pokiaľ je to možné, na noc ho vytiahnite zo zásuvky.

Zdieľanie