Exteriér

Záhradné chodníky

Cestička by sa mala jemne vlniť a mala by smerovať ku konkrétnemu miestu. Cestičky vedúce do neznáma sú vždy lákavejšie, ako tie, ktorých koniec vidíme.

V úžitkovej záhrade môžeme z praktického hľadiska vytvárať rovné cestičky. Ich líniu môžeme zjemniť bylinkami vysadenými na ich kraje.

Pri voľbe vhodného chodníka, treba mať na pamäti, kto záhradu využíva. Pre starých ľudí sa budú hodiť skôr väčšie ploské kamenné plochy. Rodina s deťmi ocení rovnú plochu, bez vytŕčajúcich častí. Jej šírka by mala byť prispôsobená veľkosti záhrady.

Vhodný materiál

Materiál na cestičky môžeme použiť akýkoľvek. Najlepšie je voliť ho v duchu záhrady. Každá krajina má vlastné prvky použité v záhrade, vychádzajúce z tamojších najbežnejších surovín.

   • Najvyváženejšie sú pálené tehly alebo  kamenná cestička – kameň je dostupnou surovinou v každej krajine, mení sa len štruktúra, farba  a druh kameňa.
   • Drevená cestička je krásna a však za vlhka a v zime šmykľavá. Je priaznivejšia pre teplé podnebia alebo voľné slnečné miesta, kde prípadnú vlhkosť slniečko rýchlo vysuší.
   • Cestička vysypaná štrkom, môže byť tiež veľmi pekná. Aby ste si zaručili dostatočnú stabilitu, voľte radšej menšie kamienky.
   • Betónové kocky sú vhodnejšie do modernejších záhrad a k rovným líniám. Ich kraje môžete zjemniť výsadbou.

Najdôležitejšie je, aby cestička korešpondovala so záhradou a vytvárala s ňou harmonický celok.

 

Zdieľanie